7 sposobów na otwarcie się na nowe możliwości w życiu.

Utworzone przez Anna Pilichowska8 marca, 2023

Uważasz, że nowe możliwości przytrafiają się tylko nielicznym? Zastanawiasz się jak to jest, że inni mają tyle szczęścia, tak wiele nowych możliwości w życiu, a Ty stoisz od dłuższego czasu w jednym miejscu i każdy Twój dzień wygląda podobnie?


Nowe możliwości są obecne w życiu każdej z nas. Czasami ich po prostu nie zauważamy, bo nie jesteśmy na nie gotowe. Czasami świadomie odrzucamy, bo się boimy. Podświadomie wolimy to, co znane (nawet jeśli nie spełnia naszych oczekiwań), niż coś, czego zupełnie nie znamy, ponieważ kierują nami utarte schematy myślowe i ograniczenia.

Co zrobić zatem, aby zacząć zauważać i kreować nowe możliwości tak, aby poczuć zadowolenie i spełnienie na co dzień?

1. Odpowiedz sobie na pytanie czego tak naprawdę chcesz.

Jasność celów i drogi, po której zmierzasz jest kluczowa do zauważania, ale też kreowania nowych możliwości zgodnie z tym, co chcesz osiągnąć. Jeśli nie wiesz, dokąd zmierzasz i czego poszukujesz, trudno jest zauważać jakiekolwiek rozwiązania, nowe opcje działania, propozycje i możliwości.

Jak chciałabym, aby wyglądało moje życie?

Czego nie lubię w moim życiu teraz? Co innego chciałabym w zamian?

Co jest dla mnie ważne, abym wreszcie poczuła zadowolenie i spełnienie?

2. Challenguj swój sposób myślenia.

Jedno z badań prof. Angeli Duckworth z University of Pennsylvania dzieli ludzi na dwie grupy biorąc pod uwagę ich sposób myślenia. Są to osoby o wzrostowym umyśle (growth mindset) i osoby o sztywnym, niezmiennym sposobie myślenia (fixed mindset). Ta druga grupa - pomijając całą charakterystykę - odznacza się m.in. negatywnymi schematami myślowymi. To ci, którzy częściej mówią i myślą : nie uda się, nie mogę, nie wyjdzie mi, nie ma szans…

Jeśli należysz do tej grupy, nie martw się, jest na to rozwiązanie! Jeśli zauważysz, że powtarzasz sobie powyższe sformułowania, zadaj sobie następujące pytania:

A co gdyby się udało, gdybym mogła, gdyby wyszło, gdyby były jakieś szanse?
Co mogłoby się wydarzyć, gdybym myślała na dany temat w inny sposób?
Co mogłabym wtedy zrobić innego niż zwykle?
Co jeszcze dobrego i korzystnego dla mnie mogłoby się wtedy pojawić?

Zadawanie sobie powyższych pytań, zmusza umysł do tworzenia nowej rzeczywistości. Kiedy rozważamy nowe drogi czy nowe możliwości działania, uczymy mózg nowego sposobu myślenia. Jeśli tylko sprawimy, że zacznie on zastanawiać się nad opcją, jakiej do tej pory nie brałyśmy pod uwagę, z pewnością prędzej czy później stworzymy plan działania jak to osiągnąć.

3. Wchodź w buty innej osoby.

Aby podważać własne schematy myślenia, które skutecznie hamują nowe rozwiązania i zauważanie nowych możliwości, możesz również zastosować inną technikę – wchodzenie w buty innej osoby. Myślenie o czymś z perspektywy innej osoby jest łatwiejsze dla naszego umysłu niż gdybyśmy myślały o wykreowaniu własnych rozwiązań. W tym ostatnim przypadku jesteśmy bowiem naturalnie bardziej nastawione na myślenie o własnych ograniczeniach.
Dlatego następnym razem, kiedy zastanawiasz się nad jakimś wyzwaniem, wyobraź sobie, że zastanawia się nad tym osoba, którą cenisz i podziwiasz.

Kim jest taka osoba? Jakie cechy szczególnie u niej cenię?

Jak inaczej myślałaby ta osoba, gdyby znalazła się w podobnej sytuacji co ja?

Co ta osoba zrobiłaby innego na moim miejscu?

Co z tego, co robiłaby ta osoba, ja mogę zastosować u siebie?

4. Spójrz na trudności jako wyzwania, które otwierają przed Tobą nowe możliwości.

Z pewnością czytałaś już o tym nieraz, że warto spojrzeć na problem jako na wyzwanie. Biorąc pod uwagę fakt, że język jakiego używamy, kształtuje naszą rzeczywistość, posługiwanie się terminem "wyzwanie" zamiast "problem", zmienia całą perspektywę. Wyzwanie kojarzy się z działaniem, rozwiązaniami i nową energią. Jeśli myślisz o czymś jako o wyzwaniu, to naturalnie dla Twojego umysłu otwierają się nowe szanse i nowe rozwiązania.
Jeśli akurat zmagasz się z jakimś wyzwaniem, pomyśl o nim w następujących kategoriach:

Czego to wyzwanie ode mnie wymaga?

Jakie moje umiejętności mogę tu wykorzystać?

Czego mogę się nowego nauczyć?

Jakie szanse dla mnie niesie ze sobą to wyzwanie?

Jak będę mogła wykorzystać doświadczenia i nowo zdobyte umiejętności w przyszłości?

Jakie są ryzyka dla mnie? Co najgorszego może się stać?

Jakie korzyści mogę mieć z tych doświadczeń, jeśli wszystko pójdzie tak, jak bym chciała?

5. Bądź bardziej uważna na co dzień, czerp radość z TERAZ.

Wszyscy mamy tendencję do częstszego myślenia o przeszłości albo przyszłości. W codziennym pośpiechu nie tylko biegamy fizycznie, ale również mentalnie. Gonitwa myśli zazwyczaj skutkuje przemęczeniem, narzekaniem, skupieniem się na problemach a nie rozwiązaniach, co w konsekwencji skutecznie hamuje jasność i klarowność myślenia. Bez spokoju i porządku „w głowie” trudno zauważać, a co dopiero kreować nowe możliwości.

Jak się wyciszać? Jak odzyskać spokój wewnętrzny?

Z pewnością Cię nie zaskoczę, że ćwiczenia oddechowe, medytacja, spacer, joga czy inne aktywności fizyczne pomagają w uspokojeniu myśli i odzyskaniu spokoju wewnętrznego.

Zacznij od świadomego oddychania, np. wdech na 5 i wydech na 7 i tak przez co najmniej 10 minut kilka razy dziennie.
Znajdź kilka razy w ciągu dnia czas na zrobienie czegoś, co sprawia Ci radość i zrób to z uważnością, np. pijąc kawę świadomie myśl co dokładnie robisz, jaki smak ma kawa, jaka jest jej temperatura, w czym ją pijesz, gdzie w ciele odczuwasz przyjemne emocje?

Jaki sposób na wyciszenie mojego umysłu chcę wypróbować?

Gdzie mogę poszukać więcej informacji na temat sposobów wyciszania umysłu?

Co mogę zrobić dla swojego umysłu już dziś?

6. Bądź proaktywna, próbuj nowych rzeczy.

Zazwyczaj wybieramy to, co znamy.  Podobają nam się nawet bardziej twarze, do których zdążyłyśmy się przyzwyczaić.  Rób coś nowego np. raz w miesiącu, aby otworzyć się na nowe doświadczenia.

Kiedy ostatnio spróbowałaś czegoś nowego?

Nie musi to być od razu skok ze spadochronu, ale wyjście w nowe miejsce, nowa potrawa, poznanie nowych osób, drobna zmiana w codziennej rutynie.

Kiedy robimy coś nowego, pobudzane są centra przyjemności w mózgu, wydziela się dopamina, która jest odpowiedzialna za odczuwanie przyjemności, satysfakcji i motywacji. Poza tym, próbując nowych rzeczy, zwiększamy własną samoocenę, podnosimy poczucie własnej wartości oraz wkraczamy na ścieżkę nowych możliwości.

O czym myślę od dłuższego czasu, co chciałabym spróbować?

Czego to ode mnie wymaga? Jakie przygotowania powinnam poczynić?

Co najlepszego może się stać, kiedy to spróbuję?

Jakie jeszcze korzyści mogę wynieść z tego doświadczenia?

7. Mów częściej TAK.

Chciałabyś mieć więcej możliwości w swoim życiu? Mów częściej TAK. I nie chodzi tu o bycie nieasertywną, ale o świadome otwieranie się na nowe propozycje i doświadczenia, które mogą mieć pozytywny wpływ na Twoje życie zawodowe i prywatne. To takie wypychanie samej siebie z własnej strefy komfortu, w której czujesz się dobrze, bo wszystko już w niej znasz.

Ile razy nie skorzystałaś z jakiejś propozycji, bo nigdy wcześniej tego nie próbowałaś? A przecież jeśli nie próbowałaś, to nie wiesz czy dane doświadczenie będzie korzystne, jak na Ciebie wpłynie, co z tego wyniknie i jakie nowe możliwości pojawią się na horyzoncie w jego wyniku. Następnym razem pomyśl „a co jeśli nowe spotkanie, nowa wycieczka, nowe doświadczenie, zapoczątkują zmiany, na które od dawna czekam?”
Nie dowiesz się, jeśli nie powiesz TAK. A już po fakcie, sprawdź, jakie korzyści Ci to przyniosło:

Czego nowego doświadczyłam?

Z kim się spotkałam? Co dobrego mi to dało?

Gdzie byłam i co pozytywnego dla mnie z tego wyniknęło?

Czego nowego dowiedziałam się o sobie?

Co zabieram ze sobą dalej?

Otwarcie się na nowe możliwości wymaga zmiany w codziennej rutynie, zmiany w zachowaniu, a także w sposobie myślenia. Wszystko jest osiągalne, wszystko jest do zrobienia pod warunkiem, że same wiemy na czym nam zależy. Zatem podstawowym zadaniem jest znalezienie odpowiedzi na pytanie Czego chcę?
Mając świadomość celu i wizualizując sobie ten cel jako już osiągnięty łatwiej wykreować i zauważać wszystko dookoła, co ma nas tam zaprowadzić.


Sprawdź "5 warunków dobrego celu... czyli jak profesjonalnie podejść do własnych planów, aby zrealizować je sprawnie i skutecznie"

Cześć, tu Ania
W 3L-Strategies wspieramy kobiety w otwieraniu się na nowe możliwości działania i rozwoju.
Stosując strategie skoncentrowane na rozwiązaniach pomagamy osiągnąć sukces i poczucie spełnienia w zgodzie z własnymi potrzebami i marzeniami.
SPRAWDŹ OFERTĘ
DOŁĄCZ DO SPOŁECZNOŚCI 3L-STRATEGIES
CHCESZ DOWIEDZIEĆ SIĘ CZEGO NAPRAWDĘ
potrzebujesz?
5 pytań, po których będziesz wiedziała na czym zależy Ci najbardziej. Dla kobiet, które poszukują zmiany, celu i sensu życia.
POBIERZ BEZPŁATNY WORKBOOK
POBIERAM
ZAKRES USŁUG
Coaching indywidualny
Coaching dla nastolatków
Kursy Rozwoju Osobistego
Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach (TSR)
TSR zaburzeń odżywiania 
TSR w pracy z nastolatkami
Terapia Poznawczo-Behawioralna (CBT)

2023  3L-Strategies | Wszelkie prawa zastrzeżone 
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram